Kitap İncelemesi – Seyrek Yağmur

Camus’un Meursault’u ne kadar sıradansa Barış Bıçakçı’nın kitapçı Rıfat’ı da o kadar sıradan. Rıfat alışılmışlıklarla ve tekdüzelikle savaşan sıradan bir adam. Sıradan bir kitapçı. Ama bu kitapçı Rıfat, huzursuz olduğunu fark etmesiyle kendi hikayesini yaratmaya başlıyor. Ve artık onun bir amacı var!

Bir pazar sabahı Rıfat günlerin aynı kaba damlamadığını fark etti. “Günler damlıyor ama aynı kaba değil,” dedi. Gökyüzüne baktı: Boştu. Hiç bulut yoktu, aslında hiçbir şey yoktu. Çağımızın çıplak güneşi her şeyi yok etmişti, enginliği, bulutları ve kuşları…

“Anlaşıldı!” dedi Rıfat, “İş başa düştü!” Kıyafetlerini değiştirdi.
Emaye bir kap alıp seyrek bir yağmurun peşinden koşmaya başladı. Bir o tarafa bir bu tarafa koşuyor, elindeki kaba düşen damlaların sesi ruhunun derinliklerinde bir hoşnutluk hissi uyandırıyordu. Birbirlerini tam bir uyum ile takip eden damlaların sesi. Yoran ama elbette huzur da veren sürekliliğin sesi.

Bütün bir ömrü seyrek bir yağmurun peşinde geçen kitapçı Rıfat’ın hikayesine hoş geldiniz.

Okuması oldukça kolay ama anlaşılmak için emek isteyen bir hikaye Rıfat’ın hikayesi. Okurken her şey oldukça sıradan ve normal geliyor ki yer yer hikayenin içinde kendinizi buluyorsunuz. Ama Barış Bıçakçı’nın Rıfat’ın hayatına kattığı aforizma dolu yorumlar sizi bu sıradan yaşantıdan sıkılmaktan kurtarıyor.

Kitabı sabah saatlerinde okuyup bitirmeme rağmen inceleme yazmak için gün boyu kafamı toplamam gerekti. Hala da doğru şeyleri yazıp yazmadığım konusunda tereddütlerim var.

Kitapçı Rıfat ile tanışmam Serkan Keskin’in oynadığı kısa bir video sayesinde olmuş. Bunu kitabı okurken fark ettim. Oldukça orijinal ve mesaj dolu bir hikayesini olan bu videoyu hemen buraya iliştiriyorum. Son derece sıradan olan Rıfat’ı anlatmanın ne kadar zor olduğunu eminim videoyu izleyince sizde anlayacaksınız.

Hakkında tiktak bilgi

Yorumunuz