İstanbul Sokak Lezzetleri

İstanbul sokak lezzetleri, her yıl milyonlarca insana ev sahipliği yapan tarihin göz bebeği olan İstanbul’a gelen turistler ve yerli halk için vazgeçilme yiyeceklerdir. İstanbul’u gezerken özellikle burnunuza gelen o enfes yemek kokuları vardır.

İstanbul herhangi bir filme veya kitaba konu olacaksa kesinlikle sokak lezzetleri ve enfes karelere her daim yer verilir. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan bu şehirde geleneksel lezzet avı yaşanmaktadır. Sizler için bu yazımızda İstanbul’da en çok tercih edilen lezzetleri derledik.

En Çok Tüketilen İstanbul Sokak Lezzetleri

1- Balık-Ekmek

balık ekmek istanbul

İstanbul denilince akla ilk olarak boğazı ve tarihi Eminönü gelir. Teknede pişirilen balıkların ekmekle buluşturulur ve Galata Kulesi manzarası eşliğinde bu lezzetin keyfini çıkarabilirsiniz. Teknelerin ön tarafında yer alan yemek alanlarında nostaljik bir esinti yaşayabilirsiniz. Eminönü’nün kalabalığına dahil olmak istemeyenler için ise daha sessiz ve nezih bir seçenek olan Boğaz kıyıları bulunur. Yıllara meydan okuyan balık-ekmek işletmelerini tercih edebilirsiniz.

2- Kokoreç

Kokoreç

Sadece İstanbul’da değil Türkiye’nin dört bir yanında milletçe vazgeçilmez yiyeceklerimizden biridir kokoreç. Her yerde rahatlıkla yenilemeyen sokak lezzetleri arasında yer alan bu yemekte dikkat edilmesi gereken steril ortamda hazırlanması ve pişirilmesidir. İstanbul’da vazgeçilmez ve damakta enfes tat bırakan seçeneklerde ise Çengelköy Kokoreççisi, Mercan Kokoreç, Güneş Kokoreç, Kral Kokoreç Sirkeci, Metin Kokoreç gibi yerler bulunmaktadır. Uğruna gerekirse saatlerce beklenen ve bol baharatlı lezzete yürekten bağlıyız.

3- Midye Dolma

midye dolma istanbul

Marmara ve Ege Bölgesi illerinde sıklıkla karşımıza çıkan midye dolma tezgâhları İstanbul’da da en çok tercih edilen sokak yemekleri arasındadır. Özellikle seyyar tezgahlarda satılan ve tüketilmesi oldukça kolay olan bu yiyecek birçok yerli ve yabancı turistin de vazgeçilmez lezzeti olarak yerini alıyor. Çoğunlukla kokoreç alabildiğiniz yerlerde de midye dolma satılabilmektedir. Midye sevenlerin gönlünü kaptırdığı birçok ünlü mekân bulunmaktadır. Midyenin taze olmasına dikkat edilmelidir.

4- Sokak Poğaçası

Sokak Poğaçası

Günün her saatinde sıcacık ve yumuşacık poğaça sokak lezzetleri arasında yerini almaktadır. İşe veya okula giderken ve dönerken seyyar arabalarda oldukça uygun fiyatlarla satılmaktadır.

5- Süt Mısır

süt mısır istanbul

Özellikle hafif ve doyurucu lezzet arayanlar için ve biraz da nostaljik yaşamayı sevenler için süt mısır vazgeçilmezdir. Haşlanmış ve közlenmiş olarak mısır tezgahlarında servis edilir. Mısırın zamanı geldiğinde birçok köşede görülür bu tezgahlar. Son dönemlerde bardakta mısır seçeneği de mevcuttur. Bazı baharatlarla karıştırılarak satılmaktadır.

6- Nohutlu Pilav

Nohutlu Pilav istanbul

Günün her saatinde lezzetinden ödün vermeyen nohut-pilav tezgahları genellikle gece ritüelleri ile bilinmektedir. Geçmişten günümüze varlığını sürdüren ve kendine müdavimler edinen birçok mekan bulunmaktadır. Sokak lezzetleri arasında İstanbul’da adeta yıldızdır. Tahtakale’de, Üsküdar’da, Beyoğlu’nda, Kadıköy’de birçok semtte ünlü mekanlar bulunmaktadır.

7- İstanbul Simidi

Sokak Simidi

Çıtır çıtır oluşu ve gevrekliği ile sıcacık sokak lezzetleri arasında yerini almaktadır. İstanbul’un her semtinde birçok fırında ve seyyar arabalarda satışı yapılmaktadır. Diğer simitlerden farkı ise hamurunun yumuşak olması ve kıtır kıtır olmamasıdır.

8- Köfte Ekmek

Köfte Ekmek

Pişirmesi ve hazırlaması diğer yemeklere nazaran daha kolay olan bu sokak lezzetleri arasında yerini alan köfte ekmek, İstanbul için oldukça kıymetlidir. Beşiktaş, Kadıköy, Beyoğlu, Üsküdar her semtte neredeyse şehrin tamamında vazgeçilmez mekanlar bulunur. Özellikle gece saatlerinde köfte arabasında pişirilen sıcacık köfte-ekmek birçok kişi için karnını doyurma alternatifidir.

9- Kestane

kestane istanbul

Kestane, kış ayları denilince akla ilk gelen sokak lezzetidir. Dumanı üstünde sıcacık kestaneler İstanbul’da kesinlikle tüketilmesi gereken lezzet olarak not edilmelidir. Seyyar tezgahlarda İstanbul’un birçok köşesinde satışı yapılmaktadır.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Müze Kart

Müze Kart Nasıl Çıkarılır ve Nerelere Gidilir?

Müze kart nasıl çıkarılır ve nerelere gidilir sorusuna geçmeden önce, müze kart sayesinde Kültür Bakanlığı’na …

Yorumunuz