Yüz Yogası Nedir?

Yüz yogası hem zihinsel hem de fiziksel olarak iyileşmek amacıyla yapılan egzersiz olan yoga ilerleyen yaş konu olduğunda yüz için de uygulanmaktadır. Yaşlanmanın etkilerini azaltmak için yüz yogası günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Amacı kan dolaşımını artırarak hücrelerin yenilenmesini sağlamaktır. Yüz kaslarını harekete geçiren yüz yogası cildin daha genç ve canlı görünmesini de sağlamaktadır. Cilt için estetik işlem uygulamak yerine doğal ve etkili bir yöntem arayanlar için harika bir alternatiftir. Bu yazımızda yüz yogasının nasıl yapıldığına dair detayları ve avantajlarını bulabilirsiniz.

Yüz Yogasının Avantajları

Yüz yogası ancak düzenli uygulandığı takdirde etkili olabilmektedir. Yüz kaslarının ve kan dolaşımının hareketliliğin sağlanması amacıyla yapılan bu egzersiz sayesinde cilt üzerinde oluşan yaşlanma etkileri giderilmektedir. Her spor hareketinde olduğu gibi etkisini hissetmek ve görmek için düzenli bir şekilde ilerlemek gereklidir. Özellikle kırışıklık oluşumunu engelleyen bu basit egzersizler ile çok daha genç görünebilirsiniz.

Yüz kaslarının düzenli çalıştırılması sonrasında ödem ve şişkinlik oluşumunu da engellemektedir. Yüzün incelmesini de sağlayarak daha zayıf görünmenize de etkili olmaktadır. Zayıflayan yüz kaslarının da daha güçlü olmasını sağlamaktadır. Aynaya her baktığınızda cildinizdeki olumlu etkilerini görmeniz üzerine kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

En önemli avantajlarında biri ise yüz yogası uygulamasında herhangi bir cerrahi işlem bulunmamasıdır. Herhangi bir estetik operasyona maruz kalmadan yaşlanma karşıtı ve etkili bir uygulama olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Yaklaşık olarak düzenli yapıldığında bir ay içerisinde bile cildinizdeki farklılığı görebilirsiniz.

Boyun ve gıdı bölgesinde de sıkılaşmayı sağlar. Genç ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak için yüz yogası uygulaması yapılabilir.

 Yüz Yogası Nasıl Yapılır?

Herkesin cildinde yaşadığı yaşlanma etkileri birbirinden farklıdır. Birçok kişide ilk yaşlanma belirtileri göz kenarında yer alan kaz ayakları ile belirginleşmekteyken bazı kişilerde ise burun ile dudak kenarlarında veya gülme esnasında kırışıklık oluşmaktadır.

Yüz yogası tüm yüze uygulanabilmekteyken bölgesel bazlı da çalışılması mümkündür. Bu uygulamayı yaparken etkili olmasını istiyorsanız şayet belirli sürelerde ve periyodik olarak uygulamaya devam etmeniz gereklidir. Yüz yogasının temel seviyede bilinmesi gerekenler aşağıda detaylı olarak belirtilmiştir.

yüz yogası yapan kadın

Bu ilginizi çekebilir: Su İçmenin Sağlık Üzerindeki Etkileri

  • Yüz yogası uygulamak için öncelikle bilinmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikli olarak yoga esnasında bir bölge üzerinde çalışırken diğer bölgenin kırışmaması sağlanır. Hareketlerin doğru şekilde yapılması için ayna karşısında yapılması da oldukça önemlidir.
  • Yüz yogasının etkili olabilmesi günlük su tüketimine dikkat edilmelidir. Tüm vücut sağlığında olduğu gibi cilt sağlığı için de oldukça büyük bir öneme sahip olan su cildin parlamasını ve canlı görünmesini sağlar.
  • Her cinsiyet için aynı yoga hareketleri uygulanabilir. Önemli olan yüz bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi için disiplinli olarak çalışmaktır.
  • Yüz bölgesinde en zorlu bölge göz bölgesidir. Hem mor halkaların giderilmesi hem de kaz ayaklı kırışıklık görünümünü azaltmak için kırışıklığın durumuna göre 6 ay ile 1 yıl arası uygulamanın yapılması gerekli olabilir.
  • Her kişinin kırışıklığı birbirinden farklı bir yapıdadır. Yüz yogası etkilerini görmek için de kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle iyileşme süresi kişilerin beslenmesine, metabolizmasına ve cilt yapısına göre değişebilir.
  • Kaş ortasında yer alan kırışıklar, kaz ayaklı görünüme sahip kırışıklıklar, düşük kaşlar, dudak üzerinde yer alan çizgiler için, gıdı ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar, yanak sarkması, alt yanak ve ağız kenarı kırışıklıkları için bu uygulama yapılmaktadır.

Yüz yogası için uygulama rutini kişiden kişiye göre değişir. Minimum ayrılması gereken süre 30 dakika olarak belirlenebilir. Haftada 3 veya 4 kez uygulanması da uygundur.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Minimalist Ev Dekorasyon Önerileri konumuza geçmeden önce, Az sayıda küçük şeylerin yeterli olacağı fikrini temel …

Yorumunuz