Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Yenidoğan bebek bakımı özellikle bebeğin ilk doğduğu andan itibaren oldukça önemlidir. Hassas cilt yapısına sahip olan bebeklerin vücut ısısının korunmasına ilk zamanlarda çok dikkat edilmelidir. Yenidoğan bebekte özellikle dikkat edilmesi gereken konular şunlardır;

  • Banyo düzeni
  • Göbek bağının düşmesi
  • Ağız bakımı
  • Cilt bakımı ve bez değiştirme
  • Kafa şekli
  • Kulak ve burun temizliği
  • Tırnak bakımı.

Yenidoğan Bebek Bakımı için Tavsiyeler

Yenidoğan Bebeğin Altı Ne Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Yenidoğan bebek bakımı için özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri bebeğin alt değişimidir. Sadece sıvı ile beslenmeleri nedeniyle bebek bezi hızlı kirlenmektedir. Bir günde 8-9 defa alt bezinin değiştirilmesi bebeklerde pişik oluşmaması için oldukça önemlidir. Pişik bebekler için çok acı verici ve huzursuz edici olabileceği için anne ve babaların bu konuya dikkat etmeleri gereklidir. Pişiği önlemek için bebeğin cilt pHına uygun krem ve losyonlar kullanılabilir. Hangi ürünün kullanılacağına ilişkin olarak doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz.

Mama ile beslenen bebeklerde de alt değişimi oldukça önemlidir. Mama ile beslenen bebeklerin kakası anne sütü ile beslenen bebeklere göre daha koyu kıvamlıdır. Bu nedenle pişiğe daha yatkındır. Bebeklerin kakasının şekli ve rengi birçok konuda rehberdir. Anne ve babalar kakanın durumunu takip etmeli ve aksi bir durumla karşılaşması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Yenidoğan Bebeğin Tırnak Kesimi Nasıl Yapılır?

Tırnak kesimi yenidoğan bebek bakımı için önemli konular arasındadır. Bebek tırnakları çok incedir ve kırılıp batmaya çok müsaittir. İlk dönemlerinde el ve tırnağının farkında olmayan bebekler yüzünü çizerek kendine zarar verebilir. Doğru bir şekilde tırnaklarını kesmek bebeğinizi ve sizi oldukça rahatlatır. El ve ayak tırnakları batık oluşturmayacak ve sivri uç kalmayacak şekilde oval şekil verilerek kesilebilir. Sivri uç kalması halinde ise törpüleme yapılabilir. Bu işlemleri yaparken bebekler için üretilen ürünlerin kullanımına özen gösterilmelidir. Bebeklerin el ve ayak hareketlerinin fazla olması nedeniyle sağlıklı bir manikür işlemi yapılamayabilir. Doğru bakım işlemi için uyuduğu anı veya banyo sonrasını değerlendirebilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Yenidoğan bebek

Bebeklerin özellikle göbek bağının düşmesi ile yıkanması gerektiği birçok uzman tarafından önerilmektedir. Yenidoğan bebek bakımı dikkat edilmesi gereken önemli bir işlemdir. Bebeğin banyo suyunun 26 ile 27 derece arasında olması bebeğin cildi için oldukça önemlidir. Oda sıcaklığının ise 35 derece olması bebeğin üşütmemesi için gereklidir. Daha önce bebek yıkamadıysanız bu işi bilen aile büyüklerinden veya bu konuda uzman kişilerden destek alınabilir. Bebeğin cilt bariyerine zarar vermeyecek doğal içerikli ürünlerin kullanımına da özen gösterilmelidir. Bebeğin kurulama işlemi sert darbelerle değil ufak tampon hareketlerle olmalıdır. Banyo sonrasında bebeğin göz temizlği ve ağız temizliğini de yapmak faydalı olmaktadır. Ağız temizliğinin yapılması halinde bebeklerde pamukçuk denilen küçük beyaz topaklanmalar ağızda oluşmayacaktır. Göz temizliğinin de yapılması göz enfeksiyonlarından koruyacaktır.

Yenidoğan Bebeğin Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan bebeğin cildi oldukça hassas olması nedeniyle bebeğin cildine uygun ürünlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin kıyafetlerinin %100 pamuk olması cildinde tahriş ve kızarıklıkların oluşmaması için önemlidir. Anne karnından çıktıktan sonra bebekler dış dünyaya uyum sağlamakta zorluk çekmektedir. Ciltlerinin hassasiyeti de bu noktada farklı problemler oluşturabilmektedir. Yenidoğan bebek bakımı konusunda cilt için ekstra özenli davranılması gereklidir. Bebeğin cilt tipine uygun olarak banyo sonrasında cildini nemlendirmek için bebe yağı ve nemlendirici losyonlar kullanılabilir. Bebeğin pişik olmaması için bez değişimine dikkat edilmeli ve pişik önleyici kremlerden destek alınmalıdır.

 

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

6 Adımda Balkon Dekorasyon Önerileri

6 adımda balkon dekorasyon önerileri adlı içeriğimize geçmeden önce, balkon, evin en önemli, keyifli ve …

Yorumunuz