Pandemi Şartlarında Seyahat İpuçları

Pandemi Şartlarında Seyahat İpuçları konumuza geçmeden önce, Pandemi şartları ile geçmişten günümüze uzanan çoğu alışkanlıklarda değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimlerin en çok etki ettiği konulardan birisi ise seyahattir. Virüsün her ortamda her şekilde kolayca bulaşabileceği düşüncesi ile insanlar bir yerden bir yere giderken pek çok tereddüt yaşamaktadırlar. Süreç içerisinde markete gitmek gibi basit bir alışkanlık olan eylemlerde bile kişilerin yaşadığı tereddütler oldukça zorlu bir süreci ortaya çıkarmıştır.

Tüm bu zorlu etkenlerin olduğu bir dönemde seyahat için izole yerler tercih etmek, seyahat süresi boyunca temizlik ve hijyeni sağlamak adına da pek çok ürünün içinde bulunduğu kullanışlı çantalar hazırlamak gerekmektedir. Seyahate çıkmadan önce kişiler mutlaka aşılarını yaptırmış olmalıdır. Pandemi şartları içerisinde ulaşım olarak hangi yol tercih edilecekse maske kullanımına mutlaka dikkat edilmelidir. Bunun yanında kişiler yanında küçük boylu dezenfektanlar bulundurulmalıdır.

El hijyeni düzenli aralıklarla sık sık sağlanmalıdır. Yüzeylere dokunulmadan önce dezenfekte edilmelidir. Kalınacak yer olarak belirlenen otel, pansiyon vb. meskenlerde kalınacak yerin temizliğinin doğru koşullar ile sağlandığından emin olunmalıdır.

Pandemi Seyahat Çantasında Neler Bulunmalıdır?

Pandemi sürecinde tüm dünya çapında yaşanan bilinmezlik korkusuyla beraber herkeste yaşanan stres düzeyinde ciddi bir artış meydana gelmiştir. Bu stres düzeyini düşürmek, yaşanan zorlu günleri biraz unutabilmek adına insanlar seyahat alışkanlıklarına devam etmeyi sürdürmektedirler. Seyahat alışkanlıkları bir yandan sürerken karşılaşılabilecek riskleri en aza indirgemek adına bazı kurallara dikkat etmek gerekmektedir. Pandemi şartları göz önüne alınarak izole seyahat noktaları seçilmelidir ve Pandemi koşullarına uygun olarak düşünülmüş detaylı hijyen ve temizlik çantaları hazırlanmalıdır.

Bu çantalar içerisinde mutlaka maske, dezenfektan ve eldiven gibi temizlik ürünlerini içermelidir. Bunun dışında otel koşullarında da bulunabilecek olmasına rağmen kişisel hijyeni sürdürmek adına bazı temizlik ürünleri ve sağlık ürünleri de çantalarda bulundurulmalıdır. Bunlar; sıvı sabun, ateş ölçer, yara bandı, yanık kremi, ağrı kesici ve ateş düşürücüler, güneş kremi, anti bakteriyel kremler, yedek yastık kılıfı ve çarşaf gibi nesneler Pandemi tatil çantalarından mutlaka bulundurulması gereken eşyalardandır.

Pandemide seyahat İpuçları

Pandemi Seyahatinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Pandemi şartları içerisinde seyahate çıkmadan önce kişiler mutlaka HES kodunun süresinin dolup dolmadığını kontrol etmelidir. Kişilere tanımlanan aşı haklarını kullanarak gerekli bağışıklık oluşturma işlemini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Tüm bu adımlar gerçekleştirildikten sonra seyahate çıkılan süreçte kişi tüm hijyen kurallarına uymalıdır.

İlginizi Çekebilir: Müze Kart Nedir, Nasıl Çıkarılır?

Pandemi şartlarında seyahat ipuçları konumuza dönecek olursak, maske kullanımı ve el hijyeni gibi temel uygulamaları gerçekleştirmeli ve çevresinde bu uygulamanın dışında olan bireyleri de buna yönlendirmelidir. Unutulmamalıdır ki kişiler maske kullanımı ile ilk olarak kendi sağlıklarını daha sonra çevresindekilerin de sağlık sürdürme sorumluluklarını almış olur. Bu nedenle kendi sağlıklarını düşündükleri gibi çevresel sağlığın da önemini kavrayarak buna yönelik davranışlar gerçekleştirmelidir.

Tatil için ilk olarak butik oteller tercih edilmelidir. Bu sayede fazla kalabalığın olmayacağı sakin, tenha ve huzurlu bir tatil imkanı sağlanmış olacaktır. Bununla beraber kalabalık ortamlarda bulunulması gerekecekse bunun açık havada olması sağlanmalıdır. Pandemi şartları geçerliliğini korurken olabildiğinde kapalı alanlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Sosyal mesafenin sağlanamadığı alanlarda mutlaka maske kullanılmalıdır. Yemek alanlarında cam bardak, metal kaşık gibi yemek araçlarını kullanmak yerine karton ya da plastik yemek gereçlerinin kullanımı tercih edilmelidir. Toplu yemek alanlarında yemek yerine, gerekli öğün içerikleri alınarak tesis edilen odalarda yenmesi tercih edilmelidir. Herkesin oturduğu bir masa sandalyede oturup yemek yerine temizliğinden emin olunan kişisel odada yenmesi daha güvenilirdir. Buna yönelik alanda virüse sahip kişilerin olma ihtimali göz önünde bulundurularak gerekli kişisel önlemler alınmalıdır.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

istanbul

İstanbul Toplu Taşıma Rehberi

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri ve 5.000 km²’nin üzerinde bir yüzölçümüne sahip. Nüfusun kalabalık olması ve …

Yorumunuz