Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Vizesiz gidilebilecek ülkeler konumuza geçmeden önce, Türkiye’den vizesiz gidilebilecek ülkeler veya en az işlemle gidilebilecek birçok ülke bulunmaktadır. Vizesiz gidişlerde hiçbir hazırlık yapmadan doğrudan ülkeye giriş yapabilir. Gidilen ülkenin havaalanında veya sınırında vize alınarak da sınırda vize işlemi ile gidilebilir. Bazı ülkelerde ise online vize başvurusu yapılması gereklidir. Bu vize işlemleri için birkaç gün öncesinden başvuru yapmak gerekli olabilir.  Bu yazımızda rahatlıkla vizesiz gidilebilecek veya kolaylıkla vize alınabilecek ülkelere detaylı olarak yer verilmiştir.

Pasaportsuz/Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Pasaport Olmaması Halinde Gidilebilecek Ülkeler

Pasaportunuzun olmaması halinde sadece TC vatandaşı kimlik belgesi ile bile gidilebilecek bazı ülkeler bulunmaktadır. Kimlik ile gidilebilecek ülkeler;

  • Ukrayna
  • KKTC
  • Gürcistan

Bordo Pasaport-vizesiz gidilebilecek ülkeler

Vizesiz Gidilebilecek Ülkeler

Vizesiz gidilebilecek ülkeler veya kapıda vize alınabilecek ülkeler için güncel liste aşağıda yer almaktadır. Bu ülkelerde vizesiz giriş yapılabiliyor fakat ülkede kalış süresi genellikle 90 gün olarak sınırlandırılıyor. Gidilen ülkeye göre bu süre daha uzun veya daha kısa olabiliyor. Bu ülkeler birçok kıtada yer almaktadır. Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Okyanusya kıtalarında şaşıracağınız birçok ülkeye vizesiz rahatlıkla gidilebilmektedir.

Bu ülkeler; Barbuda, Arjantin, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahamalar, Beyaz Rusya, Belarus, Belize, BAE, Bolivya, Bosna-Hersek, Brezilya, Botsvana, Brunei, Cape Verde, Chibuti, Cook Adaları, Dominik Cumhuriyeti, Dominika, El Salvador, Endonezya, Ermenistan, Etiyopya, Fas, Fiji, Filipinler, Filistin, Fildişi Sahili, Gabon, Guatemala, Güney Kore, Gürcistan, Ukrayna, Güney Afrika Cumhuriyeti, Honduras, Haiti, Irak, Hong Kong, Jamaika, İran, Kamboçya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Katar, Karadağ, Kenya, Kazakistan, Kolombiya, Kırgızistan, Kosova, Komor, Kuveyt, Kosta Rika, Lübnan, Laos, Madagaskar, Makao, Makedonya, Malezya, Maldivler, Meksika, Moğolistan, Moldova, Mozambik, Nepal, Myanmar, Nikaragua, Özbekistan, Pakistan, Palau, Niue, Panama, Paraguay, Rusya, Peru, Ruanda, Samoa, Senegal, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Solomon Adaları, Sri Lanka, Sudan, Surinam, Tacikistan, Şili, Tanzanya, Suriye, Tayland, Tayvan, Togo, Tonga, Tunus, Tuvalu, Trinidad ve Tobago, Uganda, Ukrayna, Umman, Uruguay, Ürdün, Zambiya, Zimbabve, Venezuela, Vanuatu.

İlginizi Çekebilir: Pandemi Şartlarında Seyahat İpuçları

Yeşil Pasaportunuz Varsa Gidilebilecek Ülkeler

yesil pasaport-vizesiz gidilebilecek ülkeler

Yeşil pasaport birçok ülkeye rahatlıkla girebilmek için kullanılan pasaport türüdür. Vizesiz gidilebilecek ülkeler listesine yeşil pasaport ile 67 ülke daha eklenmektedir. Devlet çalışanları için özel çıkartılan bu pasaport türünün oldukça fazla avantajı da bulunmaktadır.

Bordo pasaport türü ülkemizde herkesin başvurduğunda çıkarılabilen pasaporttur. Bazı ülkelere vizesiz giriş yapılabildiği gibi aynı zamanda yeşil pasaport sahibi olacak kişiler pasaport çıkarılması esnasında harç bedeli de ödememektedir. Diğer pasaport türleri için çıkartma esnasında 2 adet harç bedeli ödenmektedir. Yeşil pasaportta sadece defter bedeli ödenmektedir.

Yeşil Pasaportlulardan Vize İstemeyen Ülkeler

Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Beyaz Rusya, Bosna-Hersek, Andorra, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Hollanda, Hırvatistan, İspanya, Yunanistan, Moldova, Malta, Portekiz, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, San Marino, Sırbistan, Ukrayna, Vatikan, Makedonya, Kosova, Letonya, Lüksemburg, Çek Cumhuriyeti.

Vizesiz gidilebilecek ülkeler veya kapıda vize alınan ülkeler olarak bu listeden herhangi bir ülkeye yeşil pasaportla rahatlıkla gidilebilmektedir. Bu ülkeler için yeşil pasaport türünde bile belirli bir süre kalma şartı vardır. Bu şart genellikle birçok ülke için 90 gün olarak belirlenmiştir. Ülkenin yapısına ve güncel duruma göre de bu süre değişkenlik gösterebilmektedir.

Vizesiz gidilebilecek ülkeler arasında yeşil pasaportunuz olması halinde Kuzey ve Güney Amerika’da, Asya’da, Afrika’da ve Okyanusya’da da birçok ülkeye giriş rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu kıtalarda yer alan ülkelerde de kalınabilen süre ülkeler ile yapılan anlaşmalara göre değişkenlik göstermektedir.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

istanbul

İstanbul Toplu Taşıma Rehberi

İstanbul, Türkiye’nin en kalabalık şehri ve 5.000 km²’nin üzerinde bir yüzölçümüne sahip. Nüfusun kalabalık olması ve …

Yorumunuz