Dünya’ya Açılmış Türk Mutfağı Lezzetleri

Anadolu’nun eşsiz lezzetleri dünyanın meşhur mutfakları arasında günden güne yerini almaktadır. Gastronomi turizminde birçok lezzetle adını yazdıran Türk mutfağı dünya sofralarında da sıklıkla tercih edilmektedir. Yabancı turistlerin de ilgisini çeken birbirinden lezzetli Türk mutfağından çıkan ve dünyaya açılan yemeklerine dair tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dünya’nın Severek Tükettiği Türk Mutfağı Yemekleri

Döner

doner-turk mutfağı

Türk yemeği denilince tartışmasız olarak akla ilk gelen yemeklerden biri olan döner birçok ülkede en çok tercih edilen lezzetler arasında yerini almaktadır. Et veya tavuk kullanılarak hazırlanan dönerler birden fazla baharatla harmanlanmaktadır. Dönerin hazırlanması, pişmesi kadar kesilmesi de önemli detaylar içerir. Etin ince kesilmesi buradaki püf noktalarından biridir. Uzun süre marine edilmiş etlerin hazırlanmasıyla sabah erken saatlerden itibaren döner pişirilmeye ve satılmaya başlanır. Özellikle satın alım esnasında etin piştiğini görmek birçok kişi için ilginç gelmektedir.  Türk mutfağı yemekleri için oldukça kıymetli bir lezzettir.

Bu içerik ilginizi çekebilir: İstanbul Sokak Lezzetleri

Şiş-Kebap

şiş kebap-türk mutfağı

Türk lezzetleri arasında önemli bir yere sahip olan e birçok turist tarafından da Türk Kebabı olarak bilinen bu yemek oldukça zahmetli bir pişirme sürecine sahiptir. Acılı ve acısız sevenler için farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Özellikle lezzetini veren kuyruk yağı bu tarifte püf noktadır. Mangal veya ızgarada pişirilmesi de önemli tekniklerdir.

Lahmacun

lahmacun-türk mutfağı

Türk mutfağı için bir başka önemli lezzetlerden olan lahmacun incecik hamuru ile birçok müdavime sahiptir. Hem Türkler hem de yabancı turistlerin favori lezzetlerindedir. Öyle ki yurtdışında oldukça fazla lahmacun dükkanı görmek olasıdır.  İncecik hamur üzerine kıymalı iç harç dağıtılarak hazırlanır. Taş fırında pişirilmekte ve yanında olabildiğince çok yeşillik ile servis edilmektedir. Çok lezzetli olmasına ek olarak basit bir hazırlama tekniğine de sahip olması nedeniyle evlerde de sıklıkla pişirilmektedir. Hamuruna ve pişme derecesine dikkat edilerek lezzetli lahmacun yapmak oldukça kolaydır.

Baklava

baklava-türk mutfağı

Türk mutfağı klasik tatlılarından biri olan baklava, özel hazırlanmış ve açılmış hamuru ile hazırlanması oldukça süre ve emek isteyen önemli bir tatlıdır. Cevizli, fıstıklı gibi birçok çeşidi bulunan baklava günümüzde soğuk çeşidi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. En az 40 tane yufka katı kullanılarak yapılan klasik baklava ülkemizde dini bayramlarda da yapılır ve oldukça popülerdir. Hamurunun dikkatli hazırlanması ve incecik açılması bu tatlının en önemli aşamasıdır. Aralarına ceviz veya fıstık konularak yapılır ve ardından pişirilmeden önce baklava dilimi şeklinde kesilerek fırınlanır. Fırından çıkarılan baklavanın soğutulması önemlidir. En önemli püf noktası baklava soğuk şerbetinin ise sıcak olmasıdır. Bu sıralama takip edildiğinde lezzetli bir baklava yapabilirsiniz.

Mantı

mantı türk mutfağı

İtalya mutfağında yer alan ravioli mantığıyla hazırlanan Türk mutfağı yemekleri ve sofraları için önemli bir yere sahip olan mantı eşsiz bir lezzettir. Dünyaya açılan önemli lezzetlerimizden olan bu yemekte hamuru ve iç harcının lezzetine dikkat edilir. Birçok yerde hazır olarak ambalajlanmış şekilde satılırken sadece mantı dükkanı olarak görev yapan işletmeler de ülkemizde mevcuttur.

Çiğ Köfte

çiğ köfte

Günümüzün oldukça popüler lezzetleri arasında yer alan ve Güneydoğu Anadolu mutfağından dünyaya yayılan bu lezzet ara soğuk olarak tüketilmektedir. Etli ve etsiz seçenekleri ile üretimi yapılmaktadır; fakat ülkemizde etli satışı yapılmamaktadır. İnce bulgurdan yapılmakta ve uzun süre farklı baharatlar ve aromalar ile yoğurulmaktadır. Ülkemizde çiğ köfte dürüm olarak yoğunlukla tüketilmekte ve birçok satış noktası bulunmaktadır.

Künefe

künefe

Kadayıf ve ona özel üretilen peynirle üretilen ve dünyaya açılan en önemli lezzetlerimizden biridir. Künefe için özel tabaklarda pişirilir ve servis edilir.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Yılbaşı Dekorasyon Ev

Eviniz İçin Yılbaşı Dekorasyon Önerileri

Eviniz için yılbaşı dekorasyon önerileri konumuza geçmeden önce Yılbaşı, yeni gelen sene ile yeni umutların, …

Yorumunuz