E-Kitap Nedir?

E-Kitap nedir konumuza geçmeden önce, teknolojinin gelişmesi ile beraber e-kitap kullanımı da okuyucular arasında hızla yayılım göstermiştir. Her ne kadar kitabın sayfalarına dokunmaya önem veren, kokusu ile huzur bulan okuyucuların sayısı hala çoğunlukta olsa da e- kitap okuyucuları da ciddi bir rakama ulaşmış durumdadırlar. E-kitap görsel veya yazı ile oluşturulmuş, dijital ortamda kolaylıkla okunabilecek olan dosya formatlarıdır. E-kitap normal bir kitabın içerdiğinden fazlasını içererek pek çok okuyucuya hitap etmektedir.

Kağıt sayfalar haricinde okuyuculara ses ve görüntü gibi oluşumları içererek dikkat çekici unsurları bünyesinde toplamaktadır. Baskı maliyetlerinin ortadan kaldırılması, kolay taşınması ve her ortamda ulaşılabilmesi, depolama anlamında herhangi bir sorun teşkil etmemesi sebebiyle tercih edilme oranları gitgide artış göstermekte olan dijital ortam ürünlerdendir.

E-kitap okuma ekranları göz yormayan, ışık şiddetinin ayarlanabildiği, her ortama uygun ışıklandırma seçeneği barındıran uygulamalara sahip olduğundan da tercih edilmektedir. E-kitap okuyucuları tüm ortamlarda kolayca ulaşılabilmesi sebebiyle bu uygulamayı daha çok tercih etmektedirler. E-kitaplar, bilgisayarlarda, cep telefonlarında, tabletlerde, özel e-kitap okuyucu cihazlar aracılığıyla elde edilebilir. Kullanım, erişim ve maliyet açısından da oldukça faydalı ürünlerdir.

E-kitap Okumak Neden Avantajlıdır?

Bu İlginizi Çekebilir: Panik Atak Belirtileri ve Baş Etme Yöntemleri

E-kitaplar sayesinden doğaya verilen zarar en aza indirgenmektedir. Daha az ağacın kesilmesine sebep olan e-kitaplar sayesinde daha az kâğıt kullanımı sağlanır. Normal kitap maliyetine göre üretim ve tüketim maliyeti oldukça düşüktür. Edinilmek istenen bir e-kitaba, normal format bir kitaba göre daha uygun maliyetlerle sahip olunabilmektedir. Çok kolay taşınır ve istenildiği zaman ulaşılabilir. Kitap içerisinde alınmak istenen bir not varsa hızlı şekillerde kayıt edilir.

Kitap içerisinde bir arama yapılmak istenirse bu da e-kitap teknolojisi sayesinde çok kolay şekillerde gerçekleşecektir. E-kitap okuyucuları için yeni çıkan bir kitabı ya da okumayı sevdikleri bir kitabı edinmek bu uygulama ile çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Baskılı kitap okumaktan vazgeçemeyen okur severler içinse yine aynı şekilde okudukları e-kitaptan baskı alabilmek mümkün seçenekler arasındadır. Bu şekilde hem geleneksel kitap okuma anlayışı desteklenirken bir yandan da teknolojinin nimetleri gözler önüne serilmektedir.

E-kitap Okumanın Zararları Var Mıdır?

Harvard Tıp Fakültesi’nin yapmış olduğu bir araştırmaya göre uyumadan önce yapılan e-kitap okumaları uyku düzeni ve göz sağlığında bazı bozulmalara sebep olduğu sonucuna varılmıştır. Okuyucuların ertesi gün uyandıklarında daha yorgun ve bitkin uyandıkları tespitine varmışlardır. Aynı zamanda uykuya dalma sürelerinde de bir uzama tespit etmişlerdir.

Ancak bu sonuçların e-kitap ekran seviyesinin ışık yansıma oranlarına göre değişiklik gösterdiği düşünülmektedir. E-kitap okuyucuları tarafından bu ışıklandırma oranı doğru ayarlandığından bahsedilen bu sağlık tehditleri ortadan kalkacaktır.

Doğru kitap- göz mesafesi sağlandığında e-kitap okuyucuları üzerindeki etkisi baskı formatında okunan kitapla aynı olacaktır. Bu nedenle her iki şekilde de kitap okumanın benzer etkileri olacağı söylenebilmektedir. E-kitabın benzersiz bir faydası ise kişilerin koca bir kütüphaneyi çantalarında taşıyabilmesidir. Ruh hallerine göre seçebilecekleri kitap arşivlerini her daim yanında bulundurabilmeleri taşıdığı avantajlardan en önemlileri arasındadır.

E-kitabın etkinliğinin artabilmesi için okuma yapılan ekranın göz sağlığını tehdit etmeyecek boyutta ve aydınlatmada olması gereklidir. Aksi takdirde okuma küçük bir ekranda yapılmaya çalışılırken e-kitap okuyucuları için keyif vermeyen ve pek çok noktada okuyucuyu zora düşüren bir eyleme dönüşmektedir.

Baskı kokan kitaplar her zaman için daha tercih edilir bir seçenek olarak görülse de e-kitaplar gelişen teknolojinin etkisiyle ve çevre dostu olması özelliğiyle de pek çok okuyucuyu etkisi altına almış durumdadır.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

sosyal medya detoksu

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal Medya Detoksu Nedir konusuna geçmeden önce, Sosyal medya kullanıcıların kendi içeriklerini ürettiği ve takipçileriyle …

Yorumunuz