Sağlıklı Tırnak Görünümü İçin Öneriler

Sağlıklı Tırnak Görünümü için Öneriler başlıklı yazımıza geçmeden önce, Sağlıklı bir tırnak görünümü için dikkat edilmesi gereken pek çok konu vardır. Tırnaklar genel olarak pembe renkte, dip kısmına doğru ise beyaz renkte olmalıdır. Bu görünümün aksi durumlarda tırnak sağlığını bozmuş olan bazı durumlar var demektir. Bunun için ise fark edildiği andan itibaren mutlaka bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Sağlıklı Tırnak Görünümü İçin Öneriler:

  • Tırnaklar gün içerisinde her zaman için kuru tutulmalıdır. Nemli ve yumuşak tırnaklar her zaman için kırılma eğiliminde olurlar.
  • El temizliği ve tırnak bakımı düzenli olarak sağlanmalıdır. Manikür-pedikür uygulaması için kişi kendi bakım setini oluşturmalıdır. Rutin bir uygulama ile tırnak manikürü sağlanmalıdır.
  • Eller her zaman için korunmalıdır. Tırnaklara sert müdahalelerden kaçınılmalıdır. Sağlıklı bir tırnak görünümü için metal tırnak araçları yerine alternatif tırnak bakım araçları kullanılmalıdır.
  • Oje uygulamalarından önce mutlaka tırnak astarı uygulanarak tırnağın yapısına zarar verilmekten kaçınılmalıdır.
  • Tırnağın yapı taşı olan keratin desteği kullanılabilecek bazı bakım ürünleri aracılığıyla dışarıdan sağlanmalıdır.
  • Tırnak şekli yuvarlak köşeli ve kısa şekilde tercih edilmelidir. Bu şekilde kırılmaların önüne geçilerek sağlıklı görünüm sağlanmaya devam edilecektir.
  • Tırnak etleri kesilmemelidir. Bu şekilde tırnak yapısı bakteri ve mikroplardan korunmaktadır.
  • Besleyici bakım yağları uyumadan önce tırnaklara uygulanarak nemlilik sağlanmalıdır.

sağlıklı tırnak görünümü

Bu ilginizi çekebilir: Saç Dökülmesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Sağlıklı Tırnaklar İçin Beslenme Önerileri

Tırnak sağlığının sürdürülmesinde keratin çok önemli bir rol oynamaktadır. Tırnak sağlığının bozulmaması için yapılması gereken en önemli maddelerden birincisi protein alımına özen göstermektir. Sağlıklı bir tırnak görünümü doğru beslenme koşulları, düzenli vitamin alımı, doğru bakım ilkeleri ile sürdürülebilmektedir. Doğru beslenme adımları mutlaka et, balık, yumurta, tam tahıllı ürün, ceviz, dereotu, susam, badem, süt, yoğurt tüketimini içermelidir. Tüm bu besinlerin düzenli tüketimi sayesinde vücuda B, C, D, E vitamini,protein ve çinko girişi sağlanır.

Böylece vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin dengesi sağlanmış olur. Bu nedenle bilinçsiz bir şekilde yapılan diyet uygulamaları diğer pek çok sisteme zarar verdiği gibi tırnak sağlığını da primer düzeyde etkilemiş olur. Bunun yanı sıra bol sıvı tüketimi vücut nemi için gerekli olduğu kadar tırnak yapısının nemli kalması için de oldukça önemli rol oynamaktadır.

Sağlıklı bir tırnak görünümü aynı zamanda demir minerali içerikli ürünlerin tüketimine de ihtiyaç duymaktadır. Bunun için ciğer, dalak, yeşil yapraklı sebzeler, çekirdekli kuru üzüm tüketilebilir.

Tırnak Bakım Ürünleri Neleri İçermelidir?

Doğru beslenme ilkeleri dışında tırnak bakımı dışarıdan desteklere de ihtiyaç duymaktadır. Buna yönelik bazı bakım ürünleri kullanılmaktadır. Bu bakım ürünleri içeriğinde mutlaka keratin, biotin, A,C,E vitaminlerini barındırmalıdır. Tırnak nemi sağlamak için doğal bir destek olan Hindistan cevizi yağı tercih edilmelidir. Böylece içerisinde bulunan yağ molekülleri sayesinde tırnak yapısının ihtiyaç duyduğu nemi sağlayarak tırnak yatağının güçlenmesini sağlar. Haftada bir kez tırnak peelingi yapısına zarar vermeden yapılarak sağlıklı bir tırnak görünümü sürdürülmeye devam edilir. Uzun süreli sabun, deterjan, dezenfektan kullanımından kaçınılmalıdır.

Kullanıldığı durumlarda el ve tırnak yapısını dinlendirmek için ılık su ile temizlik sağlanarak kimyasallardan arındırılmalıdır. Sonrasında yine doğal yağ destekleri ile gereken nem ve güçlü doku sağlanmalıdır. Aksi takdirde sağlıksız, güçsüz ve her an kırılmaya hazır tırnaklar bu tabloda kaçınılmaz olur. Zarar görmüş yıpranmış tırnaklar için doğal yağlara ek olarak bazı E ve B vitamini kapsülleri yağlar içerisine karıştırılarak bakıma katılabilir. Böylece hızlı ve güçlü uzamalar bu uygulama ile desteklenmiş olur.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Yılbaşı Dekorasyon Ev

Eviniz İçin Yılbaşı Dekorasyon Önerileri

Eviniz için yılbaşı dekorasyon önerileri konumuza geçmeden önce Yılbaşı, yeni gelen sene ile yeni umutların, …

Yorumunuz