Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler adlı yazımıza geçmeden önce, Güzellik ve etki denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan parfüm aynı zamanda sizi temsil eden bir kokudur. Parfüm kişi hatta çoğu zaman kişinin özellikleri hakkında birçok bilgi vermektedir. Sayısız parfüm dünyasında kendinize uygun parfümü bulmak uyumlu kokuyu seçmek bu nedenle oldukça zor bir iştir.

Günümüzde birçok parfüm firması bulunmakta ve birbirinden farklı içerikte parfüm üretmektedir. Bu parfümlerin ten ile uyumu ve sağlıklı seçenekte olması da dikkat edilmesi gereken kurallar arasındadır. Bu yazımızda sizler için parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler derlenmiştir.

  • Öncelikle parfümün ten ile uyumu oldukça önemlidir. Bu nedenle parfüm almadan önce uyum kontrol edilmelidir. Parfüm denemesi için kullanılan kartlar bu iş için oldukça kullanışlıdır. Beğenilen koku tene uygulanmalı ve seçim yapılmalıdır.
  • Parfüm denemesi için en uygun bölge bileklerdir.
  • Parfümün tene uygulanmasından sonra en az 15-20 dakika sonra tekrar koklanması gereklidir. Birkaç farklı notada hazırlanan parfümler bazen uçtuktan sonra teninize daha çok yakışmaktadır.
  • Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında gidilecek mekân veya ortam da göz önünde bulundurulmalıdır. Gece veya gündüz olacak şekilde farklı parfümleri seçmekte oldukça faydalıdır.
  • Parfümlerin üzerinde EDT veya EDP kısaltmaları bulunur. Eau De Toilette ve Eau De Perfume terimlerinin kısaltmalarıdır. Bu iki kısaltma aslında esans içeriğini göstermektedir. EDP’lerde esans oranı EDT’ye oranla daha fazladır. Bu nedenle EDP kısaltmasına sahip olan parfümlerin kokusu daha kalıcıdır.

parfüm sıkmak

Bu ilginizi çekebilir: Eviniz İçin Yılbaşı Dekorasyon Önerileri

Parfümün Ten ile Uyumu Nedir?

Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında ten ile uyumlu olma durumu da oldukça önemlidir. Koyu cilt tonuna, açık cilt tonuna sahip olan kişilerde parfüm seçimi dikkatli yapılmalıdır. Her yıl popüler olan kokuyu tercih etmek yerine parfümün esans notalarını inceleyerek teninize en uygun kokuyu bulmak önemlidir.

Size en yakışacak olan koku size en uygun olan kokudur. Aynı parfüm farklı ten rengine sahip olan kişilerde aynı şekilde kokmaz. Bunun nedeni kişinin yaşadığı bölge, beslenme şekli, baharat tüketme durumu, ten rengi gibi birçok faktöre bağlıdır. Ten rengi koyu olan kişilerde baharatlı ve odunsu kokular tercih edilmektedir.

Açık ten rengine sahip kişilerde çiçek, vanilya gibi kokular tercih edilmektedir. Kokunun kalıcı olması için kıyafetlere değil cilde uygulanması ve kokunun uzun süre kalıcı olduğu bölgeye uygulanması gerekir. Nabız bölgeleri olan bölgelerde koku her daim yayılır. Bu bölgeler bilek içi, kulak arkası gibi bölgeler özellikle uygulanması gereken bölgelerdir. 

Parfümün Seçiminde Mevsimlerin Etkisi

Kış aylarında tene uyumlu olması ve kalıcı etki bırakması amacıyla EDT yerine EDP parfümler kullanmak avantajlı olmaktadır. Parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında bu nedenle mevsimlerin de farklı bir önemi vardır. Sıcak ve soğuk etkisi parfümün kokusunda da etkilidir. Sıcak ve nemin etkili olduğu hava durumlarında veya o coğrafyada parfümün kokusu daha güçlüdür. Bu nedenle sıcak yaz ayların EDP yerine EDT parfümler kullanılabilir.

Alternatif olarak daha taze ve ağır olmayan hafif kokular tercih etmek gereklidir. Şekerli, baharatlı veya odunsu kokular genel olarak yaz aylarında çok baskın bir etki yarattığından kullanılması tavsiye edilmez. Mevsime göre parfüm seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında kalıcılık faktörünü de değerlendirmek gereklidir.

Yaşa göre parfümün tende kalıcılığı da değişkenlik göstermektedir. Her daim şekerli kokular tende uzun süre kalmaktayken çiçek kokuları da her zaman uçucudur. Daha küçük yaşlarda çiçek kokuları, 30 ve üstü yaşlarda ise şekerli ve vanilyalı kokular tercih edilmektedir.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

6 Adımda Balkon Dekorasyon Önerileri

6 adımda balkon dekorasyon önerileri adlı içeriğimize geçmeden önce, balkon, evin en önemli, keyifli ve …

Yorumunuz