Saç Dökülmesi Nedir, Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi vitamin eksiklikleri, mevsim değişiklikleri, genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, stres, demir eksikliğine bağlı gerçekleşebilecek genel olarak geçici bir durumdur. Fakat uzun süren bir bu duruma dönüşürse başka ciddi hastalıkları düşünmek gerekir. Bunun için koparak saç dökülmesi durumlarında detaylı tetkiklerin bir sağlık kuruluşunda yapılması sağlanmalıdır.

Bir saç telinin ömrü bazı kaynaklar tarafından  ortalama 4-6 yıl olarak belirlenmiştir. Yetişkin bireylerde günde 100-200 arası saç teli kaybı normal kabul edilmektedir. Ancak bu tabloda dökülen saç miktarının arttığı, saç derisinde görülen bazı problemler (kepek, kaşınma, tahriş, kızarıklık, kuruluk gibi) tedavi gerektiren bir duruma dönüşebilir. Böyle bir sorunla karşılaşmamak için saç dökülmesine karşılık bir takım önlemler alınmaktadır. Bu önlemler düzenli uygulandığı zaman sonuç almak mümkün hale gelir.

Saç dökülmesi neden olur sorusunun yanıtına takılı kalmadan bu durumun dikkate alınması gereken bir sorun olduğunu kabul etmek gerekir. Dökülmeler buna neden olan sebep ortaya çıktıktan sonra 6 ay içinde başlar. Doğru müdahaleler sonucu ise 6-12 ay içerisinde düzelmeler başlar. Ancak etkinliği kanıtlanmamış, gündemde yer alsa da güvenilirliği doğrulanmamış bitkisel ya da kimyasal içerikli ürünler kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ciddi saç dökülmelerinde mutlaka profesyonel bir dermatoloğa başvurularak tedavi planı oluşturulmalıdır. Aksi takdirde yapılan her bilinçsiz uygulama sebebiyle saçlı deride daha fazla soruna ve kayba yol açmak mümkündür.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi saç sağlığı için belirli ölçülerde istendik bir olaydır. Ömrünü doldurmuş saç telleri yerini yenilerine bırakarak sağlıklı bir görünüme kavuşur. Ancak bu dökülmenin zararsız bir çerçevede kalabilmesi için uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur.

Saç temizliği sağlanırken mutlaka ılık su kullanılmalıdır. Ilık su kullanımı ile saç derisi tahrişten korunur. Yıkama anında saç tellerine ve derisine oldukça nazik davranılmalıdır. Doğru temizliğin sağlandığından emin olunmalıdır. Saç yapısının ihtiyacına göre bu rutin düzenli tekrar edilmelidir. Seçilen şampuan ve kremlerin kimyasal içeriklerinde bulunan maddeler göz önünde bulundurulmalıdır. İçerdikleri maddelerin ne derece zararlı olduğu araştırılıp değerlendirildikten sonra doğru ürün bulunmalıdır.

Doğal içerikli sabun ve şampuanlar saç dökülmesi sorununun çözümünde ilk sırada tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu rutinin dışında belirli aralıklarla kan değerleri takibi yapılarak eksikliklerde gerekli takviyelerin alınması sağlanmalıdır. Saçları şekillendirmeye bağlı fazla ısı kullanımından, saç yapısını bozan boya içeriklerinden, klinik etkisi belirsiz saç bakım ürünlerinin kullanımından kaçınmak gerekir.

Saç Dökülmesi İyi Gelen Bitkisel İçerikli Öneriler

Erkek tipi saç dökülmesi ve kadınlarda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu saçları dökülen erkek ve kadınlar için son derece merak edilen bir konudur. Saç derisindeki kan dolaşımının hızlanması, bölgeye olan kan akımının artması saç dökülmesini azaltan etkenlerden biridir. Bu sebeple bölgeye olan kan akımını artırmak için yumuşak hareketlerle masaj yapmak saç dökülmesini belirgin düzeyde azaltan etkili yöntemlerden biridir.

Masaj anında ise bazı bitkisel yağlar kullanılarak saç köklerinin güçlenmesi sağlanabilir. Bunlar zeytinyağı, biberiye yağı, Hindistan cevizi yağı bitkisel çözümlere gösterilecek örnekler arasında yer alır. Özellikle biberiye yağı saç yıkama işleminin sonlarına doğru durulama suyuna konarak hem saçın nemlenmesini sağlar hem de saç köklerini güçlendirerek saç dökülmesi oranını azaltır.

Hindistan cevizi yağı ise yıkamadan önceki bir saat saç diplerine fazla nüfuz etmeyecek şekilde tüm saça ve uçlarına sürülerek bekletilir. Sonrasında doğal içerikli bir saç şampuanı ile durulanarak saçtan arındırılır. Böylece saça parlaklık, canlılık, sağlamlık kazandırılmış olur. Zeytinyağı da aynı şekilde saç yıkama işlemi öncesi tüm saça uygulanarak nemlenmesi sağlandıktan sonra durulanarak arındırılır. Zeytinyağı yıkama öncesi kullanılabileceği gibi yıkama sonrası da minimal miktarda ıslak saça uygulanıp saçın ihtiyaç duyduğu nem miktarı bu şekilde sağlanabilir.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Minimalist Ev Dekorasyon Önerileri konumuza geçmeden önce, Az sayıda küçük şeylerin yeterli olacağı fikrini temel …

Yorumunuz