Afet ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanır?

Afet ve acil durum çantası konusuna girmeden önce kısaca afet nedir, acil durum nedir buna bakalım. Afet; insanlar için fiziksel, sosyal, psikolojik alanlarda zararlara yol açan, normal yaşamın kesintiye uğramasına neden olan, var olan tüm imkanların sekteye uğramasına sebep olan olaylardır. Afet doğaya verdiği zararların yanı sıra insanlara verdiği zararlar da kıyas götürmeyecek niteliktedir. Herhangi bir afete maruz kalmadan önce mutlaka ihtiyaç duyulabilecek unsurların yer aldığı bir afet ve acil durum çantası hazırlanmalıdır.

Afet anında veya sonrasında mağdur olmamak adına, temel ihtiyaçların giderilebileceği ölçüde materyallerin sağlanarak oluşturulduğu, kolay ulaşılabilir bir yerde muhafaza edilen, portatif nitelikte kapsamlı ve detaylı bir çanta hazırlanmalıdır. Acil durum çantası hazırlığı ev içerisinde bulunan her bireye özgün ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmalıdır. Yaşlı, engelli, bebek veya çocuk bireyler ve evcil hayvanlar için detayların ayrıca belirlenerek oluşturulan çantaların afet anlarında hayat kurtarıcı şekilde olması sağlanmalıdır.

Afet çantası içeriği 6 ayda bir mutlaka kontrol edilerek içerisindeki materyallerin geçerliliği gözden geçirilmelidir. Bu çantalar yalnızca evde değil, iş yerinde, okulda da bulundurulmalıdır.

Afet ve Acil Durum Çantası Neleri İçermelidir?

Afet ve acil durum çantası içerisinde ilk olarak mutlaka son kullanma tarihlerinin geçerliliği süren gıda maddeleri bulunmalıdır. Yüksek kalori desteği sağlayan, bozulumu kolay gerçekleşmeyen konserve gıdalar, kuru meyveler, yüksek tahıl ve protein içerikli gıdalar ile oluşturulmuş bir besin desteği sağlanmalıdır.

Kişilere ait önemli belgelerin ya da fotokopilerinin yer aldığı bir dosyaya da çanta içerisinde yer verilmelidir. Kimlik kartları, tapu belgeleri, diploma, pasaport, banka cüzdanı gibi resmi değer teşkil eden belgelerin fotokopileri oluşturularak mutlaka çanta içerisine konulmalıdır. Giyecek desteğine yönelik bir grupta oluşturulmalıdır. İklime uygun giysiler, iç çamaşırı, çorap gibi giysiler bulundurulmalıdır.

Su, her aile üyesine yetecek kadar düşünülerek çantada yer verilmesi gereken en önemli unsurlardan birisidir. Bunun dışında, diş fırçası, sabun, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, hijyenik ped gibi hijyen malzemeleri de çantada bulundurulması gereken diğer materyallerdendir.

Afet ve acil durum çantası içerisinde ayrıca bir ilk yardım çantası yer almalıdır. Uyku tulumu, battaniye, çakı, makas, kağıt, kalem, el feneri gibi unsurlarda çantada yer almalıdır.

Acil Durum Çantası Neleri İçermelidir

İlk Yardım Çantasında Neler Bulunmalıdır?

İlk yardım çantası karşılaşılan bir afet, kaza vb. durumlarda yaşanacak sağlık sorunlarını önleyebilmek, ilerlemesini durdurmak adına oluşturulan mini çantalardır. Bu çantaların içerisinde sargı bezi ve çeşitleri, steril gazlı bez, elastik bandaj, hava açıklığını sağlama aparatları, suni solunum maskeleri, flaster, çengelli iğne, makas, yara bandı, steril eldiven, el feneri, düdük, cımbız, yanık örtüsü, tentürdiyot, alkol, buz torbası, kalem, not defteri, ağrı kesiciler, antibiyotikli kremler ve yanık pomatları gibi hayati eşyalar bulunmalıdır.

İlk yardım çantasına mutlaka afet ve acil durum çantası içerisinde yer verilmelidir. Bu sayede yaşanılan afet durumunda sağlık için alınması gereken önlemler kolayca sağlanabilecektir. Yardımın ulaşılamayacağı bir pozisyonda olunduğu durumda hazırlanan bu çantalar yardıma koşacak ilk arkadaş olarak görülebilir. Karşılaşılan beklenmedik durumlara karşı panik halinin oluşmasına engel olarak ortaya çıkan duruma karşı direk müdahalenin sağlanmasına fayda sağlar.

Çözülebilecek küçük sorunlara erken müdahale edilmesini sağlayarak büyük olaylara dönüşmesine engel olur. Bireyin özelliklerine uygun olarak hazırlanan bu çantalar maruz kalınabilecek tüm mağduriyetlerin önüne geçer.  Karşılaşılan ani ve travmatik olayların karşısında hazırlıklı olmayı sağlayan afet ve acil durum çantası her zaman için doğru olanın yapılmasına yönlendirir. Kişilerin güvende hissetmesini sağlayarak ilk olarak kendilerine sonrasında da başkalarına yardım edebilmesi için doğru yardım kanallarının oluşmasını sağlar.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Minimalist Ev Dekorasyon Önerileri konumuza geçmeden önce, Az sayıda küçük şeylerin yeterli olacağı fikrini temel …

Yorumunuz