Oscar Ödüllü Filmler: 10 Film Önerisi

Oscar ödüllü filmler listemize başlamadan önce kısaca Oscar’dan bahsedelim. Oscar ödülleri bir diğer adıyla Akademi Ödülleri, yılda bir kez filmlerin sanatsal, kurgusal, teknik ve içerik yönünden başarılarına göre verilen ödüllerdir. Bir filmin Oscar ödüllü filmler listesine girebilmesi için; ABD ve Los Angeles sinema sektöründe paralı gösterilmiş olması ve gösterim bir hafta süresince sürmüş olması gerekmektedir. Ödülü belirleyen üyeler genel olarak ABD’den seçilmiş ve kimlikleri gizli tutulan kişilerden oluşmaktadır.

Ödüllerin verilişi üyeler tarafından şu sektörlerde gerçekleşmektedir. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek ve kadın oyuncu, en iyi yardımcı kadın ve erkek oyuncu, en iyi kurgu, en iyi özgün senaryo, en iyi uyarlama senaryo, en iyi kısa film, en iyi belgesel film, en iyi sanat yönetmeni, en iyi sinematografi, en iyi görsel efekt, en iyi makyaj-kostüm, en iyi animasyon film, en iyi film müziği gibi alanlarda Oscar ödülü verilmektedir. Ödül adayı olabilmek için filmin mutlaka 40 dakikadan uzun sürmesi gerekmektedir.

Oscar ödülüne en çok sahip olan 10 film önerisi:

 1. All About Eve (1950)
 2. Ben-Hur (1959)
 3. Guguk kuşu (1975)
 4. Kuzuların Sessizliği (1991)
 5. Beauty and the Beast (1991)
 6. Titanic (1997)
 7. Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü (2003)
 8. Up (2009)
 9. Toy Story 3 (2010)
 10. La la land (2017)

Guguk Kuşu Film Sahnesi

Son 20 Yılın Oscar Almış Korku Filmleri

Akademi Ödülleri 16 Mayıs 1929’dan beri kategorilerinin en iyi seçilen filmlerine verilmektedir. Korku filmleri arasında son yirmi yılda Oscar ödüllü filmler aşağıda verilmiştir.

 1. Kapan (Get Out – 2017): Kız arkadaşının yaşadığı kasabaya ailesi ile giden genç oradaki kasabada yaşayan siyahilerin gizemli kaybına şahit olmuştur. Kendisi de siyahi olan gencin yaşadıkları filmde konu edinilmiştir.
 2. Siyah Kuğu (Black Swan – 2010): Hem siyah hem de beyaz kuğu olması gereken Nina’nın filmdeki psikolojik mücadelesi filmde ele alınmıştır.
 3. Kurt Adam (The Wolfman- 2010): Fantastik bir karakter yaratılarak bir film konusu oluşturulmuştur.
 4. Flett Sokağının Şeytani Berberi: (Sweeny Tood – 2007): Haksızlığa uğrayarak hapse atılan berberin yıllar sonra tekrar kasabasına dönerek intikam almaya başlamasıyla gelişen konulardan oluşturulmuş bir filmdir.
 5. Pan’ın Labirenti (Pan’s Labyrinth – 2006): Yaşadığı dünyadaki şiddetten kaçarak kendi hayal dünyasında yaşayan küçük bir kızın hikayesi anlatılmaktadır.

Kapan Filmi

Son 10 Yılın Oscar Almış Karma Film Önerileri

Son on yılda kendi kategorisinde yüksek izlenme oranlarına ulaşan Oscar ödüllü filmler şunlardır.

 1. Nomadland (2021): 60lı yaşlarında bir kadının karavanıyla yaşadığı hayatı konu edinen bir filmdir.
 2. Parazit (2020): Zengin bir ailenin yanına diğer tüm aile üyelerinin işe girerek parazit benzeri bir yaşam sürmelerinin anlatıldığı farklı konu içerik bir Kore filmidir.
 3. Yeşil Rehber (2018): Yıllardır süregelen siyahi ve beyaz insan şekilciliğinin farklı bir bakış açısıyla işlendiği bir filmdir.
 4. Suyun Sesi (2018): Soğuk Savaş yıllarında bir devlet laboratuvarında bir yaratığın üzerinde yapılan deneylere şahit olan bir çalışanın maceralarının konu edinildiği bir filmdir.
 5. Ay Işığı (2017): Siyahi bir gencin kendi yaşam farkındalığını kazanmasını ve verdiği mücadeleleri konu edinen etkileyici bir filmdir.
 6. Spotlight (2016): Taciz konusuyla gündeme gelen bir kilisenin kendini temize çıkarmasıyla ve Boston Globe gazetesi çalışanlarının konu olduğu gerçek hayattan uyarlama bir filmdir
 7. Zoraki Kral (2011): Zorla tahta çıkarılan kekeme bir İngiliz Dükü ve iyi niyetli bir terapistin yaşadıklarının anlatıldığı Oscar ödülü alan bir filmdir.

Hakkında tiktak bilgi

Yorumunuz