Sağlıklı Kalmak İçin Bu 9 Şeye Dikkat Edin

Hepimiz sağlıklı kalmak için gün içerisinde çeşitli aktiviteler yaparız. Bununla beraber sağlıklı olabilmek için bazı uygulamaları yapmamız gerekir. Sağlıklı kalmak için 9 şey kuralını uygulamamız gereklidir.

Gün içerisinde 10 bin adım atabilmeyi veyahut 2,5 litre su içmemiz gerekli olduğunu doktorlar tarafından söylendiği bilgiler asılsız gibi görünmektedir. En son güncel haliyle doğru araştırmaları beraber öğrenmiş olacağız.

Coranavirüs sürecinde uzun bir karantina döneminde kalındı ve ramazan ayında vücut sağlığımıza dikkat etmeye ve yaklaşan yaz ayında hazırlanma aşamasında beslenme ve egzersiz konularında daha önem taşımaktadır. Son yıllarda uygulanan ve doğru sanılan bilgiler sağlığımızı korumak yerine tehlikeli olabilmektedir.

Sağlıklı Kalmak İçin Yapılmaması Gerekenler Şeyler?

Sağlıklı kalabilmek için yapılmaması gereken nelerdir? Sorusuna cevap bulabilmek için uygulanacak 4 adım atılmalıdır. Bunları sırası ile sayacak olursak;

1- Günde 10 bin adım kuralı

10 bin adım

Harvard üniversitesinin yapmış olduğu çalışmalarda 16 bin kadın üzerinden yürütülen araştırmalara göre günde 5500 adım atmanın yeterli olduğunu göstermektedir.10 bin adım efsanesi 1964 yılında Tokyo olimpiyatlarına dayanmaktadır. Japon şirketin çıkarmış olduğu manpo KEİ isimli adım sayar cihazı adımları metre cinsinden hesaplamaktadır.

2- Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yemek

Günde 5porsiyon meyve ve sebze tüketildiğinde kanser ve kalp hastalıklarından koruduğu bilgisi eksik kalmaktadır. Uluslararası olan epidemiyoloji dergisinde yayınlanan araştırmalara göre günlük 10 porsiyon olarak tüketilmelidir. Bunun için 800 grama denk gelmektedir. Bu yöntemle her sene 7,8 milyon zamansız ölüm önlenmektedir.

3- Günde 8 bardak su içmek

1945 senesinde yayınlanan araştırmalara göre yetişkin olanlarda günde 2,5 litre su içilmesi önerilmişti. Bununla beraber su ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Son senelerde su ihtiyacı olarak 0.03 ile çarpılması ile hesaplanmaktadır. Fiziksel hareketlilik, kilo hava durumları ve vücut terlemesi oranı su kullanma ihtiyacını değiştirmektedir.

4- Vücut Kitle Endeksi

Vücut Kitle Endeksi

Sağlıklı olarak kilo hesaplama formülü olan vücut kitle endeksine göre 18.5 ile 24.9 arası değerlere sahip olanlar sağlıklı kabul edilmektedir. Yeni araştırmalarda bunun doğru olmadığı iddia edilmektedir. Örnek vermek gerekirse; spor yapıldığı için kas ağrıları fazla olan kişilerin sağlıklı olabildiği halde vücut kitle endeksi oranı obez çıkabilmektedir.

5- 14 Kadeh İçki Tüketmek

Önerilmiş olan haftalık içki oranları 1979 senesinde 56 kadeh olarak belirlenmiştir. Bu oran değeri 14 kadehe kadar düşürülmüştür. Uzmanlar içki limitine dair güvenli olarak tüketim sınırı olmadığını söylemektedirler.

Sağlıklı Kalmak İçin Yapılması Gereken Şeyler?

1- 6 Gram Tuz Tüketmek

tuz tüketmek

Tuz tüketiminin sinir ve kas sistemi için hayati önem taşıdığı biliniyor. Fazla tüketilen tuzun bağışıklık sistemini tehlikeye atmaktadır. Tuz tüketildiğinde günlük olarak 6 gramı geçmemesi gerekmektedir. Bu yöntemle felç hastalığının yüzde 22 oranında kalp krizi riskinin yüzde 16 olarak önlenmesi ve 17 binin hayatın kurtulması mümkün olmaktadır.

2- 2000 Kalori Tüketmek

İngiltere’de kamu sağlığı kurumunun yapmış olduğu araştırmada kadınların günlük 2000 erkeklerin ise günlük olarak 2500 kalori tüketimi önerilmektedir.400 kalori kahvaltı, 600 ‘er kalori öğlen ve akşam öğünlerinde kalan kaloriler ise ara öğünlerde kullanmak için önerilmektedir.

3- 75 Dakika Spor Yapmak

Vücut direncimizi artırmaya yönelik egzersizleri haftalık olarak 75 dakika yapmak 150 dakika olarak hafif tempolu spora denk gelmektedir. Hafif egzersiz yapmış olanlarda ise haftalık iki kere direnç hareketleri önerilmektedir. Dünyada her dört yetişkinden birinin yeterince hareket etmediği bilinmektedir.

4- 15 Dakika Güneşlenmek

15 Dakika Güneşlenmek

Güneş ışınlarının, kansere ve erken yaşlanma riskine yol açmaktadır. D vitamini ihtiyacı için her gün 15 dakika gün ışığında zaman geçirmek gerekmektedir. Daha fazla zaman geçirmek isteyenler için korumak için krem kullanması önerilmektedir.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

Panik Atak Belirtileri ve Baş Etme Yöntemleri

Panik atak belirtileri ve baş etme yöntemleri konumuza geçmeden önce, Panik atak; temel özellik olarak …

Yorumunuz