Minimalist Ev Dekorasyonu Önerileri

Minimalist Ev Dekorasyon Önerileri konumuza geçmeden önce, Az sayıda küçük şeylerin yeterli olacağı fikrini temel alan minimalizm akımı günümüzde pek çok alanda varlığını ön plana çıkarmaktadır. Bu alanlardan birisi de dekorasyon stilleridir. Son yıllarda artan karmaşa, kalabalık ve iç içe yaşam tarzlarının aksine kendine ait sade, sessiz ve dinlendirici bir huzur ortamı yaratmak isteyen kullanıcıların daha çok tercih ettiği bir dekorasyon tarzı olarak boy gösteren minimalist yaklaşımın doğru şekillerde oluşturulması için bazı adımlara dikkat etmek gerekmektedir.

Ancak bu adımlar ile oluşturulmak istenen tarz bütünüyle yansıtılabilmektedir. Temel mantığını oluşturan belli başlı yaklaşımların amacı oluşturulan dekorasyonun ortama ferahlık, sadelik, yalınlık ve şıklık içeren bir görünümü yansıtmasıdır. Minimalist ev dekorasyonu önerileri ile birlikte minimalizm akımı olabildiğince az eşya ile oluşturulan dekorasyonda maksimum mutluluk seviyesini sağlamayı hedef alır.

Bu akıma yönelik bir dekorasyon oluşturabilmek için temiz ve sade bir alana ihtiyaç vardır. Bunun ardından ise dekorasyon için gerekli detaylandırmalara başlanabilir.

Dekorasyon Oluşturmanın 5 Önemli Adımı

  1. Dekorasyon başlangıcı için gereken temiz alanı sağladıktan sonra doğru renk seçimleri yapılarak renklendirme işlemine başlanabilir. Renk seçimlerinde 1-3 adet renk seçimlerinden fazlası tercih edilmemelidir. Ve renkler genel olarak pastel tonları içermelidir. Göz uyumunu sağlayan tonlar belirlenip duvarlar için gerekli renklendirme işleri yapılmalıdır.
  2. Renklendirme işlemi sonrasında duvarlar için uygun aksesuarlar seçilerek sadelik ortamına ait birkaç parça belirlenerek dekorasyon ruhu desteklenmelidir. Minimalizm akımı destekleyici olarak tablo kullanımı seçilecekse bu seçimin içerisi kalabalık görünümlerle doldurulmamalıdır. 1 ya da 2 parçayla net bir görüntü elde edilmelidir.
  3. Mobilya seçimlerinde ise mutlaka renk uyumu dikkate alınmalıdır. Ahşap ve metal malzemelerden yapılmış mobilyalar minimalist dekorasyonun önemli bir adımını oluşturmaktadır. Bu sebepten bu malzeme içerikli mobilya tercihi dekorasyonun özünü oluşturmada etkili olacaktır.
  4. Dekorasyon ürünleri seçiminde mutlaka kalite ve dayanıklılık ön planda olmalıdır. Minimalist akımın en önemli özelliklerden biri her dönemde kullanılabilir olması ve geçerliliğini korumasıdır. Bu sebepten dekorasyon ürün seçimlerinde trend ürünler yerine sürekliliğini koruyabilecek mobilya, eşya veya aksesuarlar seçilmelidir.
  5. Minimalizm akımı basit görünümlü ancak şık parçaları bir araya getirerek dekorasyon oluşturulmalıdır. Tek bir rengi farklı dokularda kullanarak hoş dekoratif görünümler elde edilmelidir.

Minimalist Yaşam Alanlarının Faydaları

minimalist yaşam alanı

Bu İlginizi Çekebilir: 6 Adımda Balkon Dekorasyon Önerileri

Minimalizmin özü aslında tam olarak şunu ifade etmektedir: ‘Az çoktur.’ Bu benzetmenin dekorasyondaki karşılığı ise az eşya çok mutluluk getirir olarak değerlendirilmektedir. Minimalizmin insanlara pek çok alanda katkısı olduğu söylenebilir.

Estetik kaygıdan ziyade pragmatik yaklaşımı bünyesinde barındıran bu akım sayesinde insanlar daha sade ortamlarda bulundukları için dikkat dağıtıcı unsurların azaltılması sebebiyle bulundukları ortama daha konsantre, uyumlu ve stressiz olmaktadırlar.

Ortamın sadeliği ile birlikte zihindeki karmaşalarda bu sayede rafa kalkmaktadır. Minimalist ev dekorasyonu önerileri sayesinde aynı zamanda gereksiz aksesuarlara harcanılan bütçe ile daha yararlı harcamaların yapılmasına da sebep olmaktadır. Kullanımı gereksiz olan eşyaların tespitinin yapılmasıyla beraber vazgeçilen eşyalar başka ihtiyacı olan insanlarla paylaşılarak faydalı bir davranışın gerçekleşmesine de destek olmaktadır.

Minimalizm akımı kişilerin herhangi bir obje veya eşyayı almadan önce sorgulamalarına sebep olarak otokontrolün gelişmesine de fayda sağlamaktadır. Bir eşyaya bağlı kalmaktan ziyade işe yarar hale dönüşmesi için zihindeki düşünceleri yönlendirmektedir. Bu yaklaşım yalnızca dekorasyon üzerinde etki bırakmayarak kullanıcıların da aynı sadelik ve şıklığa bürünmelerine sebep olmaktadır. Evin sadeleşmesiyle birlikte daha berrak, dingin, akılcıl, şartları değerlendiren ve sakinleşmiş kişisel zihinler de bu akımın benimsenmesi sonrası ortaya çıkmaktadır.

Hakkında tiktak bilgi

Ayrıca Kontrol Edin

aromaterapi tedavi nedir

Aromaterapi Tedavi

Aromaterapi tedavi konumuza geçmeden önce, altı bin yıllık bir tarihe sahip olan aromaterapi; doğal bitki …

Yorumunuz