Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal Medya Detoksu Nedir konusuna geçmeden önce, Sosyal medya kullanıcıların kendi içeriklerini ürettiği ve takipçileriyle paylaştığı online iletişim yapısıdır. Sosyal medya kullanımı çoğunlukla faydalı olsa da bazı durumlarda bağımlılık haline dönüşmektedir. Sosyal medya detoksu da bu aşamada ortaya çıkan bir kavramdır. Detoksun amacı kişinin sosyal medya hesaplarından tamamen değil, bir süreliğine uzaklaşarak kendi iç dünyasına yönelmesidir. Online ortamda yapacaklarını ertelemesi belirli bir süre yapmaktan hoşlandığı başka aktivite ve hobi alanlarına zaman ayırması demektir.

Detoks süresi boyunca kişiler kitap okuyarak, öykü yazarak, kanaviçe ile uğraşarak, denemek istediği bir tarifi pişirmeyi deneyerek, düzenli yürüyüşlere çıkarak, arkadaşlarıyla verimli ve faydalı zamanlar geçirerek ve boyamalar yaparak vakitlerini değerlendirebilirler. Bu süreçte de telefonu ulaşamayacakları bir alana koyarak dikkatlerini diğer işler üzerinde odaklayabilirler.Bu yöntemin etkili olması için telefonun uçak moduna alınması da faydalı olabilecek seçenekler arasındadır.

Sosyal medya detoksu tatil zamanlarında, özellikle ayrılmış boş vakitlerde yapıldığında etkinliğini daha çok göstermektedir. Böylece sosyal medyaya ciddi ölçülerde oluşan bağımlılık yerine koyulan başka etkinliklerle beraber en aza indirgenmiş olur. Detoksla beraber uygulanan etkinlikler arasındaki yüzmek, yürüyüş yapmak, gönüllü projelerde yer almak, çeşitli hobilerle uğraşmak psikolojik anlamda da kişileri ciddi şekilde rahatlatacaktır.

Sosyal Medya Kullanımının Bağımlılık Haline Geldiği Nasıl Anlaşılır?

sosyal medya uygulamaları

Bu ilginizi çekebilir: Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi

Sosyal medya mecralarından uzak kalındığı anda kişilerin panik yaşamasıyla başlayan, yalnız, özgüvensiz hissetmeleri bununla ortaya çıkan stres düzeylerini kontrol edememeleriyle devam eden tehlikeli bir tablodur. Sosyal medya detoksu bu bağımlılığı giderebilmek için uygulanabilecek ilk yöntemlerden birisidir.

Bu bağımlılığın olup olmadığının anlaşılması için şu belirtilerin var olup olmayışıyla ilgili bir değerlendirme yapılması gereklidir. Kişiler bir yemeği yalnızca fotoğrafını paylaşmak için mi pişiriyor, günlük hayatta tanımadığı ya da çok az tanıdığı bir kişiyle ilgili tüm detaylara hâkim mi, sosyal medyada gösterilen hayatlara bakılıp yapılan kıyaslama sonucu bir mutsuzluk durumu mevcut mu, telefona uzun süre bakılmadığı takdirde oluşan hisler korku, huzursuzluk ve panik duygusu mu, gibi sorularla bağımlılık konusunda bir fikir oluşturulabilir. Bu soruların cevaplarına göre de bir bağımlılık durumu olduğu tespit edilirse kişiler ilk olarak kendi otokontrollerini geliştirmek amacıyla sosyal medya detoksu uygulamasına başlamalıdır.

Sosyal Medya Detoksu Nasıl Yapılır ve Yapan Kişide Nasıl Faydaları Görülür?

Sosyal medya detoksunun yapılması için sosyal medya hesaplarının yaklaşık 1 ay kadar bir süre ile dondurulması gerekmektedir. Bu detoks 1 ay gibi uzun bir süre yapılabileceği gibi günlük, haftalık ya da aylık kısıtlamalarla da gerçekleştirilebilir. Bu bağımlılık oranına göre kişinin kendine belirleyeceği süreler ile küçük kısıtlamalardan büyük kısıtlamalara doğru gidebilir.

Kişinin ruhsal anlamda tazelenmesi ve özgünleşmesi için düzenli aralıklarla ihtiyaç duydukça bu detoksu yapması oldukça faydalı olacaktır. Detoksu yapmanın faydalarından birisi kişi zihnini daha dinç hisseder ve dikkatini daha faydalı aktivitelere yönlendirebilir. Sosyal medya detoksu stres seviyesini azaltarak, daha kaliteli bir yaşam tarzına sahip olmayı sağlar. Gösterişten ve ilgi görme isteği hissinden uzaklaşarak daha sade ve yalın hisler meydana çıkar. Kişi kendi ile mutlu olmayı öğrenir.

Yapmaktan keyif aldığı uğraşlara zaman ayırarak kendi mutluluğunu farklı kanallar aracılığıyla sağlar. Bu uğraşlar sayesinde de baskılanan yaratıcılık ve verimlilik gibi yönleri ortaya çıkar. Kişisel gelişim, özgüven ve öz saygısına hatırı sayılır bir zaman ayırarak ruhunu tazeler. Küçük bir adım gibi görünen ancak psikolojik anlamda çok ciddi faydaları olan sosyal medya detoksu bu tarz bir bağımlılığa sahip kişiler tarafından düzenli olarak uygulanmalıdır.

Hakkında tiktak bilgi

Yorumunuz